TRE lõdvestustehnika

TRE- lõdvestustehnika
Stressi ja pinge vabastamise harjutused
(Tension and Trauma Releasing Exercises)


TRE individuaal-ja rühmatunnid on nüüd saadaval ka kontaktivabalt, Skype vahendusel. Vajad vaid matti, pleedi ja aega iseendale.


Mis on TRE?

TRE on enesetervendusmeetod, kus lihtsaid harjutusi kasutatakse selleks, et vabaneda kehasse kuhjunud pingest ja stressist.
Süsteemi on välja töötanud traumaterapeut David Berceli (PhD), kes leidis, et efektiivne viis kehasse kuhjunud ärevusseisunditega toime tulla, on lasta kehal väriseda.

Meie keha vaagnapiirkonnas  asub nimme-niudelihas e psoas. Seda lihast nimetatakse ka võitle-põgene lihaseks. See on süvalihas, mis tõmbub pingesse stressi –või ohuolukorras.  Aju saadab seetõttu kehasse ohtralt stressihormoone mis on vajalikud selleks, et suudaksime kiirelt tekkinud olukorrale lahenduse leida. Psoas on seotud meie aju kõige vanema osaga - ajutüvega, kus paiknevad ka meie instinktid.  Loomad kasutavad ohuolukorrast väljumisel instinktiivset sügavat värisemist. Värisemine ja vibreerimine on ka inimese loomupärane ning instinktipõhine reaktsioon stressirikkasse olukorda sattumisel. See on keha loomulik väljendusviis vabanemaks üleliigsest koormusest. Oma kasvatuse ja ühiskonnareeglitega oleme aga oma loomuomase värisemisoskuse alla surunud, kuna värisemine on eeldatavalt nõrkuse märk. TRE–kehateraapia abil saame oma instinktipõhise reageeringu taastada.

TRE harjutuste süsteem tekitab kehas õrna vibratsiooniprotsessi, mis pikkamööda, alustades puusapiirkonnast ja liikudes üle kogu keha, vabastab kõik kehasse kinnijäänud blokeeringud.

Millal ma vajan TREd?

Keha annab mõnikord lihtsalt märku, et pinge on liiga suur. Siis ei ole enam oma kehas hea olla. Emotsionaalselt on tunda närvilisust, ülereageerimist, depressiivsust, konfliktsust, kriitika mitte talumist, masendust, muretsemist, ärevust, hirmuhooge jne. Mõnikord tahaks tõmmata end kookonisse ja ukse kinni panna. Mitte rääkida ja tegutseda, tahaks öelda, et jätke mind rahule ja lubage mul olla. Kõike on juhtunud või kogunenud liiga palju.

Füüsilise poole pealt võid märgata, et uni on häiritud, pidev külmatunne on kehas, kõrgenenud vererõhk, süda peksleb, silmad  ja suu on kuivad, isutus- kuigi kõht on tühi ja süüa tahaks, lihased on kanged ja pingul, sügavalt hingata ei saa, pidev ohkamise tunne, ebamäärsed valud kehas jne.

Paljudele on üllatuseks, et nimme-niudelihas vastutab ka meie emotsionaalse tasakaalu eest. Kui see lihas on pinges, on kogu meie keha füüsiline ja emotsionaalne tasakaal häiritud. Seetõttu võib öelda, et nimme-niudelihas on ka meie Hingelihas.

Mis peale TRE- seanssi muutub?

TRE-lõdvestustehnikat tehes hakkab keha värisema ja vibreerima ning see saadab ajusse märguande, et stress, pinge, ohuolukord vms on möödas. Vaagna piirkonnas asuv nimme-niudelihas lõdveneb. Seetõttu lõpeb kehas stressihormoonide tootmine ja keha väljub seni suletuna toiminud ringist.

On hea, kui me oma peas näeme olukorrale lahendust, kuid on väga oluline, et ka keha saaks vajaliku signaali, et lõpetada stressihormoonide tootmine. 

Peale TRE – seanssi võid tunda mõttevoo rahunemist, soojust, mõnusat rammestust, unekvaliteedi ja söögiisu paranemist, ärevusseisundi rahunemist kehas. TRE tehnika taastab organismi varusid ja tasakaalu. Kui keha on rahunenud, on sul seal lihtsalt mõnusam olla. 
Kui ärevus ja hirm on möödas, mõtted on rahunenud, pea selgem, on ka tekkinud stressiolukorrale kergem lahendust leida.  Enamasti on sul kaks võimalust, kas teha sisemine või väline muudatus oma elus.


Kellele TRE tehnika sobib?

Harjutused sobivad igas vanuses inimestele, sh ka lastele, kes oskavad juba harjutusi jäljendada.
Harjutused on kehale loomulikud ja kergesti õpitavad.
TRE-lõdvestustehnika õppimist on vajalik alustada juhendaja käe all. Juhendaja toetab ja vajadusel reguleerib protsessi intensiivsust. Kui korduvate sessioonidega on harjutused omandatud ning on tekkinud teadlikkus ja toimetulek oma keha reageerimisviisidega, muutub TRE lihtsaks ent mõjuvaks eneseabi vahendiks igapäevaelus. Saad hakata soovi korral TREd ise kodus praktiseerima.
Üldine reegel on kui perearst on lubanud saunas käia ja teha tervisesporti, on ka TRE-lõdvestustehnika tegemine lubatud. Kuid on mitmeid keha seisundeid ja haigusi, kus TREst peaks loobuma või alustama juhendajaga üks-ühele individuaalseanssidega. Räägi juhendajale kindlasti oma tervislikust olukorrast ja ka traumaatilistest kogemustest minevikus kui neid on olnud.

Kus ja kuidas TREd saab teha?

TREd tehakse mugavates riietes, paljajalu või libisemiskindlates sokkides.
Rühmatunde (4-6 inimest) ja individuaalseansse viib läbi Ene Hindpere, kes on sertifitseeritud TRE 2. taseme juhendaja. 
Osaluspanus rühmas on 15.- ja individuaalselt esimene kohtumine 35,- järgnevad 30eur. TRE -lõdvestustunni kestvus on 1,5 tundi.

TRE rühmatunnid toimuvad Tallinnas erinevates kohtades. Küsimuste korral võta ühendust!

Tule kogemust saama!

Kokkuleppel tuleb juhendaja teie juurde TRE õpituba tegema. Rühma suurus 6-12 inimest.

P.S.   Ajakiri "Naised" soovis TRE -lõdvestustehnikast rohkem teada saada ja avaldas artikli 16.04.2015   Artiklit näed siit.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar